O PROGRAMIE TESTY - UWAGI O INSTALACJI I UŻYTKOWANIU

 

  Instalacja programu

  • Każdy z modułów wyposażono w instalator - instalacja programów jest typowa.

  • Ponieważ instalacja programów wiąże się z modyfikacją rejestrów (rejestrowanie rozszerzeń nazw plików), instalacji dokonujemy z uprawnieniami administratora (systemy Win XP i wyżej).

  • Normalna praca z programem wymaga uprawnienień zwykłego użytkownika.

  • Przy deinstalacji programów usuwane są wszystkie pliki i foldery programu - także materiały własne, np. dodatkowe testy w folderze Zestawy - należy o tym pamiętać.

 

  Użytkowanie

  • W rzeczywistości szkolnej na każdym z komputerów uczniowskich instalujemy moduły uczniowskie Test i Nauka. W ramach instalacji przekopiowane zostaną minimalne zestawy testów oraz pytań, by uczeń mógł zapoznać się z programem, jak również listy tychże. Programy uruchamiamy z domyślnymi ustawieniami.

  • Jeśli przed instalacją przygotowaliśmy dodatkowe zestawy testów, pytań, ich listy -  możemy zastąpić istniejące i rozpocząć pracę z nowymi zestawami.
    Uwaga: Jeżeli w plikach ustawień nie wskazano ścieżek do list, a tak np. jest przy pierwszym uruchomieniu, program przeszukuje folder Zestawy oraz folder Listy w poszukiwaniu list - jeśli takowe znajdzie, wczytuje je. Nazwy list nie są istotne, choć powinny być kojarzone z ich zawartością.

  • Pracując w sieci przygotowujemy na serwerze folder docelowy na wyniki testów z poszczególnych grup uczniów i przygotowujemy listę uczniów. Przygotowaną listę przekopiowujemy do folderu z Listami modułu Test. Usuwamy przy tym listę już istniejącą.
    Uwaga: Jeżeli nie podamy ścieżki do zapisu wyników grupy, zapis ma miejsce w folderze osobistym zalogowanego użytkownika.

  • Jeżeli zdecydujemy się na przeniesienie zestawów testów czy list na serwer, gdzie możemy centralnie dokonywać zmian ich zawartości, musimy dokonać nowych wpisów w plikach ustawien modułów uczniowskich, a przede wszystkim wskazać położenie tych istotnych dla działania programu danych. Dokonujemy tego w module Edycja i przekopiowujemy pliki ini korzystając z modułu Konwersja.
    Uwaga: Adresy list są adresami bezwzględnymi (pełna ścieżka do pliku).

  • Jeśli jesteś solowym użytkownikiem programu, a więc sam jesteś swym uczniem i nauczycielem, możesz zainstalować cały zestaw na jednym komputerze, a wówczas możesz pracować jako anonimowy użytkownik, choć przygotowanie listy testów jest bardzo wskazane, a listy użytkowników tylko sugerowane. 

 

 

Zostając nowym użytkownikiem programu musisz poświęcić na jego poznanie kilka chwil, ale by efektywnie pracować z programem, by uczniowie odnieśli korzyść z pracy, a Ty satysfakcję, musisz poświęcić mu więcej.

Dopiero przygotowanie własnych zestawów testów, kilkuset pytań z jednej dziedziny, listy uczniów z którymi pracujesz, pozwala:

  - zaproponować uczniom trening z zestawem pytań

  - przygotować w kilka minut test w oparciu  o ćwiczone pytania

  - przeprowadzić szybki sprawdzian po wskazaniu pliku testu w sieci

  - dokonać błyskawicznego zestawienia wyników i oceny

  - wygenerować dla każdego ucznia raport, np. w formacie pdf

 

A to wszystko szybko i bezpiecznie oraz w pełni obiektywnie.

 

 

Korzystaj więc.